تبلیغات
بزرگترین کلبه عشقولانه دانلود فیلم,موزیک,عکس,کلیپ موبایل و... - بهتر نبود که؟؟


سخن دوست

من نه عاشق هستم و نه محتاج نگاهی که بلغزد بر من . . . . من خودم هستم و تنهایی و یک حس غریب . . . . که به صد عشق و هوس می ارزد.


نظر سنجی

به نظر شما چه پست هایی در این وبلاگ گذاشته شود؟
تصاویر تصادفی


جستجوتعداد صفحاتموزیک


لینک دونیلینک دوستان

  هندزفری تغیر صدای مرد به زن و زن به مرد برای موبایل (-

هندزفری تغیر صدای مرد به زن و زن به مرد برای موبایل (-

نامه های بی زبون (-

بهترین سایت دانلود فارسی (-

محل دانلود موزیك . كلیپ و Ebook (-

جدیدترین های اینترنت (-

new music (-

love is power (-

شاید اینجاست (-

عکس های جدید و مطالب باور نکردنی (-

عكس و خبر از همه ستاره ها (-

زیباترین مدلهای لباس-آرایش زیبایی (-

عکس بازیگرای باحال (-

من و تو (-

مطالب داغ داغ (-

AMISHMAS&ELASHMAS (-

دانلود آهنگ های جدید و به روز ایرانی و خارجی (-

دنیای نرم افزار های روز دانلود رایگان (-

طرفداران دی جی حامد هاکان (-

مرکزدانلود در ایران (-

هر چی بخوای این جا هست (-

محسن افشانی و ما (-

ناگفته های سحر (-

فروش فیلم های روز دنیا در مینا فیلم (-

«عكس و طنز» (-

نیاز (-

***دانلود جدیدترین آهنگ های ایرانی*** (-

***دانلودهای طلایی*** (-

هواداران آلومینیوم اراک (-

پرسپولیس سرا (-

ناكجاآباد (-

بزرگ ترین وبلاگ دانلود سرگرمی (-

معجزه ی خاموش (-

دوست من سلام (-

شب عشق (-

شازده کوچولو (-

عاشقانه ها با الهام والناز (-

قناری (-

بهترین سایت دانلود نرم افزار های روز دنیا (-

بزرگترین وبلاگ بازیگری (-

مریم و نرگس (-

کامپیوتر و تکنولوژی (-

کانون داستان کوتاه (-

عشق من = الهه ناز (-

عشقولانه (-

شیر مرغ تا جون ادمیزاد (-

گلچینی از بهترینها (-

پایگاه دانلود نرم افزار (-

گلهای خاموش مراغه (-

دانلود جدیدترین فیلمهای دنیا (-

دهکده دانلود (-

برترین مطالب جنسی و آموزشی (-

نگار (-

شهرفرنـــــــــــگ (-

آموزش های باور نكردنی (-

جدیدترین ها (-

عشق بر باد رفته آ...ه نهان بردل (-

rap021 (-

اگه دوست داری بیا تو (-

*لپ لپ* (-

SAMyar 12+1 (-

هر چی میخواهید همین جاست . . . (-

دانلود همه چی،سرگرمی و خنده (-
بهتر نبود که؟؟

مرتبط با : داستانهای جالب ,


ـــ شما هم دیدید همكلاسی‌ها؟ تلویزیون بارها و بارها سخنان كسانی را منتشر كرد كه خودشان به گناهان و خطاهایشان اقرار می‌كردند و می‌گفتند سیاست و انتخابات و رخدادهای جامعه را سال‌های سال به گونة دیگری می‌دیده و می‌فهمیده‌ایم ولی حالا به این حقیقت پی برده‌ایم كه گمراه بوده‌ایم. چقدر خوب است كه انسان اگر جایزالخطاست، سلیم‌النّفس و صادق‌القول و سریع‌القبول باشد و از توبه و بازگشت و پشیمانی ابایی نداشته باشد. نه مثل حافظ كه توبه و انابه‌اش هم رندانه است و درواقع شروع دوبارة خطاكاری و خلاف‌كاری است.

                 كرده‌ام توبه به دست صنمی باده‌فروش

                                                 كه دگر می نخورم بی‌رخ بزم‌آرایی!

«قادر»‌، این حرف‌ها را با ذوق و شوق بسیار خطاب به همدرس‌هایش بر زبان می‌آورد و آنان را به استماع یا مطالعه آنچه از تلویزیون پخش شده بود یا روزنامه‌ها آن را منتشر كرده بودند، دعوت می‌كرد. امّا همكلاسی‌اش «حكیم» رو به وی كرد و گفت: آیا تا به حال هیچ اندیشیده‌اید كه چطور ممكن است آدمیزاده‌ای در فاصله مثلاً بیست روز ناگهان عقاید بیست‌ساله‌اش را كنار بگذارد و صدوهشتاد درجه یا كمتر و بیشتر(!) تغییر عقیده بدهد؟ معمولاً هر عقیده‌ای به همان اندازه كه برای شكل‌گیری و پدیدآمدنش وقت لازم داشته، برای تغییر و به‌ویژه دگرگونی اساسی‌اش نیز علی‌القاعده به همان مقدار وقت نیاز دارد.

 نظریّه و اخلاق و رفتار و عقیده و تحلیل و تفسیر، لباس نیست كه به سرعت بتوان انتخاب كرد و پوشید. تازه،‌ انتخاب همان لباس هم، در آداب و اخلاق و عادات و تربیت‌هایی ریشه دارد كه برای آن سال‌های بسیار صرف شده است. آدم‌ها حتی برای تغییر لباس هم حدود و قیود خاصّی را مراعات می‌كنند. فی‌المثل كسی كه سال‌ها در كسوت عربی زیسته، صرف‌نظر از استثنای تفنّن و تفریح یا مصلحت و ضرورت معقول موّقت، چگونه ممكن است ناگهان برای همیشه لباس اسكاتلندی یا سرخ‌پوستی یا اسكیمویی بپوشد و (مهمتر از آن) نسبت به پوشش پیشین كه نمادی از هوّیت وی بوده است، كاملاً بدگویی و تندگویی هم بكند؟

در همین كشور و همین عصر (ایران و تاریخ معاصر) می‌دانیم كه در برابر تغییر لباس چه مقاومت‌هایی صورت گرفته است. وقتی حكایت تغییر لباس چنین است، حكایت تغییر عقیده و ایدئولوژی و نظریّه و جهانبینی و جامعه‌بینی و دیدگاه و تحلیل و تفسیر چگونه خواهد بود؟ مگر این رخداد را هم مصداق معجزة «اَمسَیتُ عربیّاً و اَصبَحتُ كُردیّا» بدانیم!

سكوت بچه‌های كلاس بحث و فحص، نشان می‌داد كه در بحر اندیشه شناور شده‌اند و آنچه را می‌شنوند با میزان عقل خویش سبك سنگین می‌كنند. «منصور» سر از گریبان تفكر برآورد و پرسید: مگر در كتاب‌های بسیاری از علما و دانشمندان نخوانده‌اید كه به صورت مكرّر در میانة میدان بحث و فحص علمی و فقهی می‌گویند «نَحنُ اَبناءُ الدّلیل»؟ ما فرزندان دلیل و برهانیم. بسیار خوب، این واقعه، امر عجیب و غریبی نیست كه عده زیادی از كژبینان و كژاندیشان وقتی با دلیل و برهان قوی و قاطع روبرو می‌شوند، قوة عاقله‌شان به كار می‌افتد و تحت تأثیر قرار می‌گیرد و آنگاه آنان «ابناءُالدّلیل» می‌شوند و بدین ترتیب فرزندان برهان دوباره متولّد می‌شوند. كژبینی و كژاندیشی در اینجا ناسزا و ناروا نیست، بلكه كلمه‌ای برای بیان یك نوع نگاه كردن و اشتباه دیدن است. تبیین صفت است و اشاره به عینك است. مگر مولانا نفرمود:

                  پیش چشمت داشتی شیشه‌یْ كبود

                                             زین سبب،‌ عالم كبودت می‌نمود؟

...شیشه كبود، عینك دودی ویژه‌یی است. بیننده از پشت چنین ویترینی، به همه چیز رنگ می‌زند. و همه چیز را به حالت كبودی و دودی می‌بیند. امّا اگر كسی در وادی استدلال و اقامه برهان بسیار توانمند باشد و نفس گرم هم داشته باشد، با قدرت علمی و منطقی می‌تواند این شیشه كبود و این عینك دوداندود را از روی چشم و از روی مغز وی بردارد و حقیقت را به وی نشان دهد. حقیقت همان است كه فروغی اشاره می‌كند:

                    با صد هزار جلوه برون آمدی كه من

                                    بـا صـد هـزار دیـده تـماشـا كنم تو را

حرف و حدیث بچه‌های كلاس با شعر درآمیخته بود. «نادر» به آنان گفت: شعر می‌گویید یا دلیل می‌آورید؟ اولاً این بیت فروغی، خودش به چندگانگی و چندگونگی دیدگاه‌ها توجه می‌دهد و می‌گوید: حقیقت صدهزار جلوه دارد نه یك جلوه و یك مصداق و حقیقت‌بینان جهان نیز صدهزار دیده دارند، نه یك دیده و یك دیدگاه. ما هم نباید از همگان چنین توقّعی داشته باشیم. ثانیاً استدلال قوی و اقامه برهان قاطع بسیار عالی است، امّا چرا این استدلال و این اقامه برهان فقط در حالت حبس یعنی پس از قرار گرفتن شنونده و بیننده در محبس است كه ثمر می‌دهد؟ آیا بهتر نیست كه این برهان اثرگذار و این دلیل ثمربخش، از دهان این‌همه دریچه (رادیو و تلویزیون و منبر و مطبوعات و مدرسه و مسجد) برای همة گم‌كرده‌راهان و فریب‌خوردگان تبیین شود، تا به جای ده نفر یا بیست نفر یا پنجاه نفر، این توفیق را پیدا كند كه ده هزار و بیست هزار و پنجاه هزار شنونده و بیننده را در حالت آزاد و غیرمحبوس و دارای امكان كامل انتخاب و گزینش، به راه راست و درست هدایت كند؟

 همچنین آیا بهتر نیست كه از نخستین لحظه بازداشت یك متهم تا واپسین لحظه حضورش در دادگاه؛ یعنی از همه آن لحظه‌های اثرگذار و ثمربخش استدلال و مباحثه و اقامه برهان و گفت‌وگوی متقابل او و دیگران، فیلم كامل و عاری از هر گونه حذف و تغییر گرفته شود و سپس منتشر گردد تا همه بیننده‌ها و شنونده‌های جامعه با گوش خود بشنوند و با چشم خود ببینند كه چگونه یك انسان متعصّب و معتقد به دیدگاه‌های خود، فقط با قدرت منطق و برهان و دلیل تا پنجاه و صد و صدوهشتاد درجه عوض می‌شود و به دیدگاه‌های مخالفان سابق خود ایمان می‌آورد. واقعاً چنین رویّه‌ ای بهتر نبود؟ و راه را بر شبهه و شایعه و شنیده و ناشنیده نمی‌بست؟


[ نویسنده : سامان ] [ نظرات [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]